Koolivorm

HEIMTALI PÕHIKOOLI KOOLIVORM

koolivorm

 

 

Koolivormi kasutuselevõtmine leidis toetust nii kooli õpilasesinduse, hoolekogu kui ka õppenõukogu poolt ning selle tulemusena rakendus Heimtali Põhikoolis alates 1.september 2012.a. koolivorm.

Oleme veendunud, et:

 • koolivorm on oluliseks teguriks kooli  kultuurikeskkonna loomisel;
 • koolivormiga hoitakse ära visuaalne müra ning aktualiseerub õppes oluline ;
 • koolivorm soodustab keskendumist, millest tänases ajahetkes koolides järjest enam puudust tuntakse;
 • koolivorm on ka distsiplineeriv vahend piiride tunnetamiseks. Loobumine eneseväljendusest (või enda varjamisest) üha värvikamate ja  moekamate rõivaste taha  aktualiseerib oma eripära just õpilase sisulises tegevuses/käitumises, mitte eputamises erilise välimusega vanemate materiaalsetest võimalustest sõltuvalt;
 • koolivormi kandmine  annab teavet  ja oskust vahetada riietust  vastavalt erinevatele situatsioonidele  (koolitöö, pidulikud sündmused, sportlikud üritused jne.) ning valmistab   õpilasi ette vastavatesse rollidesse  sisenemiseks ning neis sobivaks käitumiseks;
 • koolivorm kannab endas ka sotsiaalset funktsiooni, rõhutades kuuluvust ja osadust. Kandes koolivormi, näitab õpilane (tema vanemad), et ta ei pea end  kaaslastes  paremaks ja aktsepteerib neid endaga võrdsena.
 • koolivorm on üheks akadeemilise keskkonna teguriks, mis loodetavasti ühendab  senisest enam nii õpilasi kui õpetajaid ühtseks Heimtali kogukonnaks.
 • lapsevanematel on võimalik ise osta mustad püksid või seelik.

Koolivormi kannab õpilane tavaliselt koolipäevadel,  pidupäevadel riietub õpilane sobivasse pidulikku riietusse.

Nõuded kooliriietuse osas 1.-9.klassi õpilastele

Õpilaste riietus koolis peab olema puhas, maitsekas, mugav ja tagasihoidlik.

Koolis peab tekkima arusaam ja harjumus, et tuleb eristada:

 • Pidulikud riided
 • Kooliriided (tööriided)
 • Spordiriided
 • Vabaajariided (koduriided)
 1. Igapäevane kooliriietus peab olema korrektne, soliidne ja on kohane väljas olevale temperatuurile.

Poistel: teksapüksid või korrektse lõikega püksid(1),  kooli T-särk, pusa, kampsun, vest, fliis ning vahetusjalanõud.

Tüdrukutel: pikad/poolpikad püksid või sobiva lõike ja pikkusega seelik (2), kooli T-särk, kampsun, pusa, fliis, vest, jakk või džemper ning vahetusjalanõud.

 1. Kehalise kasvatuse tundides ja sportlikel üritustel kanda spordiriietust (3) (lühikeset või pikk), spordijalatseid (4).
 1. Pidulikel üritustel:

Poistel: Viigipüksid, triiksärk, lips, vest, kampsun, džemper, kingad.

Tüdrukud: Ühetooniline seelik (või püksid), kleit või kostüüm, ühetooniline pluus, vest, jakk, kingad.

 1. Koolitundides ja üritustel ei kanta:
 • Spordirõivaid ja jalatseid (mittesportlikel üritustel, tundides)
 • Lohvakaid pükse ja lotendavaid pluuse
 • Keha liigselt paljastavaid riideid
 • Peakatteid (5) ( kui selleks puudub eraldi vajadus)
 • Määrdunud ja poriseid jalanõusid
 1. Ehteid võib kanda minimaalselt ja need tuleb eemaldada praktilistes tundides. Samuti peavad ehted olema ohutud õpilase ning kaasõpilaste suhtes. Jumestus peab olema tagasihoidlik (6).

Definitsioonid:

 1. Poiste pükste vöökoht peab asuma õpilase puusanukkidest üleval pool või puusanukkidel. Kindlasti mitte allpool neid! Pükste servad ei tohi lohiseda vastu maad.
 2. Tüdruku seeliku alumine serv tohib ulatuda põlvedest 20 sentimeetrit üleval pool või lähedamal.
 3. Spordiriietus peab laskma õpilasel vabalt liikuda ning painduda. Riided ei tohi olla liiga lohvakad (kehast liiga kaugel). Riietuse materjali sobivuse määrab kehalise kasvatuse õpetaja.
 4. Jalatsid peavad olema valmistaja poolt määratud spordijalatsiks (alast olenemata) ning omama kumerat talda. Spordijalatsite alla ei kuulu rulasõidu ega trikiratastega sõitmise jaoks mõeldud jalatsid. Kindlasti ei kuulu spordijalatsite alla kõik võimalikud saapad, kingad, sandaalid ja muud vabaaja jalatsid.
 5. Peakatete all peetakse silmas kõiksuguseid mütse, rätikuid ning samuti ka kapuutse. Siseruumis olles ei tohi õpilane kanda ühtegi pead katvat riideeset kui selleks puuduv aktsepteeritav põhjus.
 6. Tagasihoidliku all peetakse silmas jumet, mis ei varja inimese loomulikku nahatooni ega riiva kaaslaste silma. Kaaslaste alla kuuluvad ka õpetajad.

Koolivormi tellimine: http://koolivorm.norrison.ee/283-heimtali-pohikool

Järgmine tellimisperiood on kevad 2019 (kuupäev täpsustumisel). Tellimused saate kätte koolist alates august 2019 (kuupäev täpsustumisel).

Näidistega saab tutvuda siin: Heimtali Põhikooli koolivormi näidised

Tellimisperioodi väliselt on võimalik tellida üksikult kudumeid, polosid ja aksessuaare. Oma soovist teatada info@norrison.ee

Aastaringselt on võimalik osta toetavaid koolivormi elemente Norrisoni E-POEST: norrison.ee,  e-koolivorm http://norrison.ee/26-e-koolivorm. Tarneaeg 6 tööpäeva möödudes. Ostetud tootete saatmise variandid on  Omniva postiteenus või WW-Passaaz  Norrisoni pood.

Heimtali Põhikooli koolivormi uue omaniku leidmiseks (ost/müük/vahetus) vaata selle tarbeks loodud facebooki lehte: https://www.facebook.com/groups/670414193058661/

Julget pealehakkamist, kannatlikkust ja rõõmsat meelt soovides
Heimtali Põhikool